-
Váš nákupný košík je prázdny!
O pôvode sviatku svätého Valentína vieme pomerne málo. Mnohí ho pokladajú za komerčný americký sviatok, pritom deň Valentína má oveľa staršie korene.
O Svätom Valentínovi, ktorý bol kresťanský biskup a mučeník, konkrétne písomné spomienky nezostali. Pochádzal z mesta Terni z juhu dnešného talianskeho regiónu Umbria. Za vlády cisára Claudiusa II. žil v Ríme. Claudius dal Valentínovi odťať hlavu 14. februára 269 za to, že napriek jeho zákazu, tajne sobášil zamilovaných vojakov. Podľa povery pred svojou popravou prinavrátil sluch a zrak dcére žalárnika. Do tejto dievčiny sa zamiloval, a pred svojou smrťou poslal list s podpisom „Od Tvojho Valentína.“
Traja učeníci Valentínovo telo previezli do jeho rodného mesta, kde ho pochovali a nad hrob postavili baziliku. Veľká časť jeho relikvií sa dodnes nachádza v jeho rodnom meste.
Do rodného mesta Svätého Valentína prichádzajú zamilované páry, ktorých cieľom je aby svoj vzťah prehĺbili a zdokonalili do takej lásky, ktorá: “Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá; nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy.”
K tomuto dňu sa viaže mnoho ďalších ľudových zvykov a tradícií. Na slovanskom území sa napr. oslavuje prebúdzanie prírody zo zimného spánku a vtáky začínajú svoje svadobné tance.
Ako už vieme, prvú “valentínku” poslal Svätý Valentín. Zvyk posielať pohľadnice na deň zamilovaných vznikol v 15 storočí, a má anglosaské korene. V 19. storočí jedna bystrá Američanka Esther Holland zacítila dobrý obchod a pohľadnice na Valentína začala hromadne vyrábať.
Už sa chystáte na oslavu Valentína? Pripomíname Vám jednu starú tradíciu: ak 14. februára ráno dostanete zaľúbený bozk, tak budete mať šťastie.